Fakty i mity dotyczące odchudzania

W poszukiwaniu skutecznych metod odchudzania napotykamy na wiele stereotypów i błędnych przekonań, które w najlepszym przypadku mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, a w najgorszym nawet zaszkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego przyjrzymy się faktom i obalimy najpopularniejsze mity dotyczące utraty wagi. Warto je znać, aby móc uniknąć powszechnych problemów związanych z odchudzaniem, takich jak niedobory pokarmowe czy efekt jo-jo, a także wybrać te metody, które naprawdę działają.

Mity na temat odchudzania

W dzisiejszych czasach pytanie „jak schudnąć” jest powszechnie zadawane w sieci, prasie czy telewizji. Często wśród odpowiedzi pojawia się wiele mitów lub półprawd, które nie tylko utrudniają osiągnięcie zamierzonych celów sylwetkowych, ale też są dalekie od zarówno skutecznych, jak i zdrowych sposobów na wypracowanie wymarzonej sylwetki. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym mitom dotyczącym odchudzania.

Najlepszą metodą odchudzania jest głodówka – MIT

Twierdzenie, że restrykcyjna dieta jest najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie, jest nie tylko nieprawdziwe, ale również społecznie szkodliwe. Stosowanie głodówek w celu utraty masy ciała może bowiem wyrządzić w naszym organizmie wielu szkód. Co więcej, nie doprowadzi też do oczekiwanego efektu, jakim jest trwała utrata masy ciała. W tym przypadku zdecydowanie łatwiej będzie o powstanie niedoborów pokarmowych czy efektu jo-jo.

Prawidłowo skomponowana, najlepiej przez dietetyka, dieta odchudzająca powinna być sycącą i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Kluczowym elementem takiej diety jest utrzymanie deficytu kalorycznego, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie organizmu. Dzięki temu organizm zacznie wykorzystywać zmagazynowane zasoby energii, co doprowadzi do stopniowej utraty wagi.

Nie powinno się jeść po godzinie 18:00 – MIT

Według wielu głosów jedzenie po godzinie 18:00 nie służy sylwetce, dlatego że zwyczajnie nas tuczy. Nie jest to prawdą, gdyż za wzrost masy ciała odpowiada nie pora spożywania posiłku, a dzienna ilość spożywanych kalorii. Jeśli przyjmujemy ich więcej, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie, z biegiem czasu zauważymy to w przyroście tkanki tłuszczowej.

Wobec tego nie warto rezygnować z kolacji, która powinna stanowić około 20-25% dziennego zapotrzebowania na energię, niemniej jednak dobrze, aby była ona lekkostrawna. Jeśli dodatkowo zostanie spożyta na około 3-4 godzin przed pójściem spać, pozwoli to uniknąć nocnych problemów trawiennych, a jednocześnie nie doprowadzi do sytuacji, w której zasypiamy z dokuczliwym uczuciem głodu.

Dieta odchudzająca nie powinna zawierać ziemniaków, makaronu i pieczywa – MIT

Co jeść, żeby schudnąć? To pytanie, które jest zadawane prawdopodobnie od wieków, a mimo to wśród odpowiedzi wciąż można natrafić na taki mit jak ten dotyczący szkodliwości jedzenia ziemniaków, makaronu czy pieczywa. W rzeczywistości wszystkie te produkty mogą być częścią zdrowej diety odchudzającej. Kluczem jest ich odpowiednie przygotowanie i spożywanie w umiarkowanych ilościach. 

Ziemniaki, makaron i pieczywo są źródłem węglowodanów złożonych, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie. Węglowodany złożone, zwłaszcza te pochodzące z pełnoziarnistych produktów, są trawione przez organizm powoli, przez co utrzymują nas w uczuciu sytości na dłużej. Ważne jest jednak, aby kontrolować wielkość porcji i łączyć te produkty nie z tłustymi sosami, masłem czy serem, a warzywami, nabiałem i zdrowymi tłuszczami.

Fakty dotyczące odchudzania

Aby skutecznie i zdrowo dążyć do wymarzonej sylwetki, warto wiedzieć, co robić, aby przyniosło to nam oczekiwane rezultaty.

Aktywność fizyczna jest nieodzowna w procesie odchudzania – FAKT

Choć uznaje się, że odpowiednia dieta odpowiada za około 70% sukcesu w procesie utraty masy ciała, aktywność fizyczna również odgrywa kluczową rolę. Przede wszystkim regularne ćwiczenia zwiększają wydatek energetyczny organizmu. Pozwala to spalić więcej kalorii niż podczas codziennych czynności, co w połączeniu z odpowiednią dietą tworzy deficyt kaloryczny, który prowadzi do utraty kilogramów i centymetrów. Oprócz tego ruch zwiększa tempo przemiany materii, a także poprawia ogólne samopoczucie, redukuje stres i zapobiega wielu chorobom, co sprawia, że jest nieodzownym elementem skutecznego procesu odchudzania.

Picie wody sprzyja odchudzaniu – FAKT

Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowym elementem skutecznego procesu odchudzania z kilku powodów. Po pierwsze, woda pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, a jest istotne dla efektywnego funkcjonowania procesów metabolicznych. Dzięki temu nasz organizm może lepiej przetwarzać spożywane pokarmy, co sprzyja spalaniu kalorii. Po drugie, picie wody przed posiłkiem może pomóc w zmniejszeniu apetytu. Woda wypełnia żołądek, dając uczucie sytości i sprawiając, że jesteśmy mniej skłonni do przejadania się podczas posiłków. Dodatkowo picie wody może zastępować kaloryczne napoje, takie jak soki czy napoje gazowane, dzięki czemu ograniczamy spożywanie cukru i kalorii. Woda jest wolna od kalorii, więc ​​możemy pić ją bez obawy o dodatkowy przyrost masy ciała. Wreszcie, picie wody wspomaga proces detoksykacji organizmu i usuwania toksyn, co może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi.

Dieta bogata w błonnik pomaga schudnąć – FAKT

Dieta bogata w błonnik, a więc w warzywa, owoce czy pełnoziarniste produkty zbożowe, pomaga schudnąć, ponieważ zwiększa uczucie sytości, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ilości spożywanych kalorii. Oprócz tego błonnik poprawia trawienie, zapobiegając zaparciom i wspomagając regularne wypróżnianie.

Odchudzanie w Bielsku

Zanim rozpoczniemy odchudzanie, warto dokładnie zapoznać się ze wszystkimi mitami krążącymi wokół procesu utraty wagi. Pozwoli nam to zrucić zbędne kilogramy w sposób zdrowy i bezpieczny. Jeśli jednak szukasz wyłącznie skutecznych sposobów na odchudzanie, ale nie chcesz tracić czasu na ich poszukiwanie, zdaj się na nas. W gabinecie odchudzania w Bielsku znajdziesz zabiegi odchudzające, dietę odchudzającą oraz suplementy wspierające odchudzanie. Nasz zespół specjalistów zapewni Ci indywidualne podejście i wsparcie na każdym etapie procesu utraty wagi. Dzięki nowoczesnym metodom oraz spersonalizowanym planom dietetycznym i treningowym osiągniesz swoje cele szybciej i skuteczniej. Zapomnij o nieskutecznych dietach cud i skorzystaj z profesjonalnej usługi odchudzania w Bielsku-Białej. Twoje zdrowie i zadowolenie są naszym priorytetem.