Depilacja laserowa przed wakacjami – kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Piękna, słoneczna pogoda, piaszczysta plaża, dobre jedzenie i upragniony odpoczynek – dla wielu z nas właśnie tak wygląda urlop idealny. Któż w takich okolicznościach chciałby przejmować się depilacją, a co gorsza przeznaczać na nią swój cenny wówczas czas? Z pewnością nikt! Mimo to w trakcie wakacji szczególnie mocno zależy nam na pięknej i gładkiej skórze. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na trwałą depilację laserową. Niestety, większość przypomina sobie o niej tuż przed wyjazdem. Tymczasem o zabiegu należy pomyśleć znacznie wcześniej, najlepiej na długo przed latem.

Czym właściwie jest depilacja, kiedy najlepiej ją wykonać i dlaczego lato to nie najlepszy czas na laserowe usuwanie owłosienia? Wszystkiego tego dowiesz się z poniższego artykułu.


Czym jest depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to metoda usuwania owłosienia za pomocą skoncentrowanej wiązki światła lasera. Najczęściej obszary zabiegowe stanowią nogi, ręce, okolice bikini, pachy i twarz, a w przypadku mężczyzn również plecy, klatka piersiowa czy brzuch. Z depilacji za pomocą lasera mogą skorzystać wszyscy, niezależnie od fototypu skóry, koloru czy grubości włosa.

Metoda ta cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego że wyróżnia się na tle innych, bardziej standardowych, takich jak depilacja za pomocą maszynki jednorazowej czy wosku, nie tylko zdecydowanie bardziej długotrwałymi efektami, ale też tym, że nie powoduje podrażnień. Co więcej, po depilacji laserowej nie trzeba martwić się uciążliwymi i sprawiającymi ból wrastającymi włoskami.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Depilację laserową przeprowadza się poprzez naświetlanie skóry wiązką lasera. Wiązka świetlna, docierając do mieszka włosowego, jest absorbowana przez obecną w nim melaninę. Dzięki temu dochodzi do uszkodzenia komórki odżywczej włosa, co zapobiega jego ponownemu wzrostowi.

Depilacja laserowa, w zależności od obszaru poddanego zabiegowi, trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Zanim jednak do tego dojdzie, kosmetolog przeprowadza dokładną konsultację, celem dostosowania parametrów zabiegu do typu skóry i włosa pacjenta. Co więcej, wyklucza również ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu depilacji laserowej, takie jak m.in.: ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe, skłonność do przebarwień lub bliznowców, rany otwarte czy żylaki.

Depilacja laserowa latem?

Nie da się ukryć, że latem najbardziej zależy nam na pięknym wyglądzie skóry. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie wtedy, ze względu na wysoką temperaturę, odsłaniamy najwięcej ciała. Chcąc uniknąć konieczności niemal codziennego golenia i narażania się na nieprzyjemne podrażnienia, często decydujemy się na depilację laserową. I tu może pojawić się problem, dlatego że zabieg ten powinno planować się nie tuż przed wakacjami, a z dużym wyprzedzeniem.

Lato nie jest najlepszym okresem na depilację laserową z co najmniej dwóch niezwykle istotnych powodów. Po pierwsze, zabiegu nie można wykonać na mocno opalonej skórze lub na świeżej opaleniźnie, o którą o tej porze roku nietrudno (dotyczy to jednak także opalenizny uzyskanej na solarium). Zdecydowanie się na zabieg może oznaczać dotarcie promieni lasera nie tylko do tej melaniny, która jest barwnikiem włosa, ale też tej występującej wówczas w zwiększonej ilości w skórze. W tej sytuacji bardzo łatwo o wystąpienie przebarwień, a nawet poważnych poparzeń skóry. Dlatego z depilacją powinno się odczekać do powrotu skóry do jej naturalnego kolorytu.

Po drugie, depilacji laserowej nie zaleca się wykonywać latem, dlatego że po zabiegu obszary poddane depilacji nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. O ile w przypadku depilacji bikini jest to do zrobienia, o tyle przy ramionach i nogach staje się to, jeśli nie niemożliwe, to co najmniej trudne. Jeżeli jednak już zdecydujesz się na depilację laserem w trakcie ciepłej części roku, kategorycznie zakrywaj obszary zabiegowe, zabezpieczaj skórę filtrem UV i przestrzegaj zaleceń kosmetologa.

Depilacja laserowa a pory roku. Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Najlepiej zaplanować depilację laserową na długo przed wakacjami i okresem wysokich temperatur, czyli już jesienią bądź zimą. Wówczas promienie słońca nie są intensywne, a ciało pokrywają ciepłe ubrania, dzięki czemu obszary zabiegowe nie są narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV. Dodatkowo, aby uzyskać zadowalające efekty, nie wystarczy jeden zabieg depilacji, a kilka, pomiędzy którymi należy zachować odpowiednie przerwy czasowe. Aby więc zdążyć do lata, warto o tej metodzie pomyśleć, gdy na zewnątrz jest jeszcze chłodno i ponuro.

Ile zabiegów depilacji laserowej wykonać?

Seria zabiegowa w przypadku depilacji laserowej to zwykle od 6 do 8 zabiegów, jednak dokładna liczba zależy od indywidualnych predyspozycji i obszaru poddawanego depilacji. Konieczność powtarzania zabiegów wynika z fazy wzrostu włosa.

Włosy przechodzą przez trzy różne fazy wzrostu: anagen (faza aktywnego wzrostu), katagen (faza przejściowa) i telogen (faza spoczynku). Laser działa najskuteczniej podczas fazy anagenu, kiedy to włosy są aktywne i połączone z mieszkiem włosowym. Jednak jednocześnie tylko określona część włosów na danym obszarze ciała znajduje się w tej fazie. Dlatego też jedna sesja nie jest wystarczająca do usunięcia wszystkich włosów.

Jak się przygotować do depilacji laserowej?

Przed depilacją laserową w Studio Figura Bielsko-Biała należy pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach. Dostosowanie się do poniższych zasad pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie zabiegu:

  • włoski w obszarze zabiegowym powinno się usunąć na dzień przed zabiegiem maszynką jednorazową;
  • skóra podczas zabiegu powinna być czysta i sucha, dlatego nie nakładaj na nią żadnych kremów, makijażu bądź perfum;
  • na miesiąc przed zabiegiem nie powinno się wyrywać włosków depilatorem, woskiem lub pęsetą;
  • należy unikać opalania się lub korzystania z solarium na minimum miesiąc przed zabiegiem – skóra powinna mieć swój naturalny koloryt;
  • nie stosuj samoopalaczy oraz produktów z retinolem i witaminą C na dwa tygodnie przed depilacją;
  • na dwa tygodnie przed zabiegiem odstaw leki i zioła światłouczulające;
  • nie powinno się peelingować skóry na tydzień przed depilacją.

Z kolei po depilacji laserowej należy unikać opalania się, korzystania z sauny i peelingowania ciała przez 2 tygodnie, a w przypadku depilacji pach – nie należy bezpośrednio po niej używać dezodorantów i antyperspirantów. Powinno się z kolei bezwzględnie pamiętać o zabezpieczaniu skóry filtrami SPF50

Czy depilacja laserowa Bielsko-Biała boli?

Aby uzyskać zadowalające rezultaty, należy zdecydować się na wykonanie depilacji laserowej w miejscu, w którym zostanie ona przeprowadzona przez profesjonalny i doświadczony personel. W studio modelowania sylwetki Bielsko-Biała depilacja laserowa wykonywana jest z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu (Laser Diamond Remover 1600W), który pozwala na długotrwałe usunięcie owłosienia. Co więcej, laser ten wyposażony jest w innowacyjny układ chłodzenia, co zapewnia komfort i bezbolesność zabiegu.

Jeśli chciałabyś się dowiedzieć więcej na temat zabiegu, zapraszamy do kontaktu i skorzystania z depilacja laserowa Bielsko. Możesz mieć pewność, że nasi eksperci dostosują zabieg do indywidualnych predyspozycji, przeprowadzą konsultację celem wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu, a także odpowiedzą na każde, nawet najbardziej nurtujące Cię pytanie.

„To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie”.